Yol arkadaşıma

Her sabah bir kase ZEHİR!

Yaşamın anahtarı: DNA

FC 1919 Demirkaya‘ya çarptı: 1-6

Kabuğundan yaprağına kadar şifa…

Süleymaniye’de bir zaman makinası Çayxana Şeb

Atkı astım krizi riskini azaltıyor

Toplum-Yaşam

Yol arkadaşıma

11.12.2017
Bir gün Kandil’in o heybetli zirvelerinden birinde sırtını bir kayaya vermişken, karşıda şakalaşan yoldaşlarına bakıp “Onlar benim kahramanlarım. Masallarda değil yanıbaşımdalar. Ve ben bu kahramanları anlatmalıyım” deyişini hiç unutmam…

Yaşamın anahtarı: DNA

09.12.2017
Bilim-Teknik GÜNDEMİ: Deoxyribonukleik asit ya da DNA canlıların gelişimini, yaşamasını ve kendini üretmesini sağlayan bir molekül. Her bir hücremizin içinde DNA zincirimiz mevcut. Bizi biz eden tüm kodları içinde barındıran bu zincir anne ve babadan çocuklara geçiyor.

Her sabah bir kase ZEHİR!

08.12.2017
Çağımızın hastalığı ‘pratik’ çözümlere kapılmış gidiyoruz. Peki bu ‘pratik’ çözümlerin başta çocuklar olmak üzere nasıl bir zehre dönüştüğünü biliyor muyuz?

Kabuğundan yaprağına kadar şifa…

07.12.2017
Wan Kalesi eteklerinde bulunan asırlık çınar ağacı kabuğundan yapraklarına kadar şifa dağıtıyor. Kadınlar ile ağaç arasında kurulan bağ ise kadın-doğa ilişkisini gözler önüne seriyor.

Plastik atığa alternatif bir çözüm: Yosun tozundan su şişesi

07.12.2017
İzlanda’da sanat akademisinde okuyan Ari Jonsson, plastik atıkların çevreyi tehdit etmesine karşı yosun tozundan su şişesini buldu.

Dinozorlar canlanacak

07.12.2017
Çin’de araştırma yapan bilim insanları 66 milyon yıl önce nesli tükenen bir dinozor türüne ait 215 yumurta buldu. Paleontologlar bazı yumurtalarda bulunan embriyo kalıntılarını yeniden canlandıracak.

Süleymaniye’de bir zaman makinası Çayxana Şeb

06.12.2017
Çayxana Şeb. Yani Halk Çayhanesi. Süleymaniye’deki bu çayhane ünlü ve tarihi birçok edebiyatçı, sanatçı ve siyasetçinin uğrak yeri. Üçüncü kuşağın işlettiği çayhane, tarihin aynası gibi.

FC 1919 Demirkaya‘ya çarptı: 1-6

05.12.2017
Bu hafta Almanya’daki kar yağışının neden olduğu kötü hava şartlarından dolayı Kürt takımlarının birçok maçı iptal oldu. Ancak Azadî Wuppertal takımı kötü havaya rağmen FC 1919 ile oynadığı maçtan 1-6 galip ayrılmasını bildi.

Dünya ‘Süper Ay’ı izledi...

05.12.2017
Yılda bir kez gerçekleşen ‘Süper Ay’ isimli gökyüzü olayı, Kürdistan’dan Meksika’ya birçok ülkede fotoğraf karelerine yansıdı.

Atkı astım krizi riskini azaltıyor

05.12.2017
İngiltere’de astım konusunda çalışmalar yapan sivil toplum kuruluşu Asthma UK, kış aylarında astım krizini engellemek için ağız ve burnun atkı sarılarak kapatılması tavsiyesinde bulundu.