Ölüm yok, döngü var

Adı gibi olmak Berxwedan

Kıydılar çocuklara!

İdealleri için Rojava’daydı

Umudun kirpikleri!

İnsanlar ilk evcilleşmiş hayvanlar mı?

Gülmek, direnenlere yakışıyor!

Toplum-Yaşam

İnsanlar ilk evcilleşmiş hayvanlar mı?

24.02.2018
Bilim insanları ilk evcilleşen hayvanın köpekler olduğunu düşünüyor. Onu koyunlar ve keçiler takip ediyor. Daha sonra da domuzlar, inekler, kediler, atlar ve bir grup kuş geliyor. Ama başka türleri evcilleştirmeden önce daha önemli ve daha büyük bir sorunumuz vardı: Kendi türümüzü evcilleştirmek.

Umudun kirpikleri!

23.02.2018
Efrîn hastane koridorlarında o kadar çok öykü var ki hangisine dokunsan sütten kesiliyor bütün duygular. Büyüyor ve yürümeye başlıyor bütün duygular. Çocukça bir küskünlük bile atının terkine binip giden karaşın bir savaşçıya dönüşüyor o anlarda. Yaraların eşildiği, sarıldığı, yalnızlaşıp, çoğaldığın bir mekân oluyor hastane...

AP’de Sûr ve Hasankeyf tartışıldı

23.02.2018
HDP Avrupa ve Avrupa Parlamentosu’ndaki (AP) Sol Parti grubu GUE/NGL’nin birlikte düzenledikleri bir konferansta Kuzey Kürdistan’da bulunan tarihi yerler Sur ve Hasankeyf’in karşı karşıya olduğu yıkım tartıştıldı.

Karakoç’a son görev

23.02.2018
Almanya’nın Hanau kentinde vefat eden Kürdistanlı Hasan Karakoç için Demokratik Kürt Toplum Merkezi’nde (DKTM) bir tören düzenlendi.

İdealleri için Rojava’daydı

22.02.2018
Olivier Le Clainche bir enternasyonalist olarak Efrîn savunmasında şehit düştü. Kırk yaşında olan Clainche, 9 Şubat’ta Türk devletinin Efrîn’e yaptığı hava saldırısında şehit düştü. Kürtlerin DAİŞ’e karşı savaşında yer almak için 2017 yazında yola çıkan Clainche, Fransa’da özellikle Kobâne süreciyle Kürt mücadelesini daha yakından tanıma fırsatı buldu.

Başûr ormanları yok olma tehlikesi altında

22.02.2018
Başûrê Kürdistan’da bulunan ormanlar, ağaçların kesilmesi ve yaşam alanlarını ‘betonlaştırma’ çabasından dolayı yok olma tehlikesi ile karşı karşıya, buna bağlı olarak burada yaşayan bitki ve hayvanlar, hatta ormanlardan fayda sağlayan insanlar ve kültür de tehlike altında.

Dünyanın en büyük sualtı mağarasında Maya kalıntıları

22.02.2018
Meksika’da Ocak ayında keşfedilen, dünyanın en büyük sualtı mağara sisteminde Maya medeniyetinden kalıntılar ve fosiller bulundu. Buluntular 2,6 milyon yıl önce başlayan buzul çağına ışık tutuyor.

‘Uçan taksi’ hizmetine doğru

22.02.2018
Mobil uygulama üzerinden ulaşım hizmeti veren Uber’in CEO’su Dara Khosrowshahi, şirketin uçan taksi hizmetine 5-10 yıl içinde başlamasını öngördüklerini söyledi. Khosrowshahi, uçan araçların hesaplı bir toplu ulaşım aracına dönüşmesini beklediğini açıkladı.

Kıydılar çocuklara!

21.02.2018
İnanın o çocuklar çok kasıtlı bir şekilde vuruldu. Çocuklar iki ayrı yerde vuruldu. Bir zeytinlikte oynarken. Bir de kesilmiş odun kütüklerinin üzerine oturmuş kitap okurken… Bu hayatın ironisi olmalı… Cahil cühela ordusu el kadar kitap okuyan çocuklarımızı vuruyor.

2,6 milyon bebek doğum sonrası ölüyor!

21.02.2018
Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), dünya çapında 2 milyon 600 bin bebeğin doğumunun ilk ayında hayatını kaybettiğini duyurdu.