Her gün insan hakları günü!

Olağanlaştırılan OHAL’de hak ihlalleri

Hikayesi olan fotoğraflar

Kırk yıl…

Bilgelik kitabesine yaklaşım

İmralı tecrit sistemi

İnsan hakları ve düşman hukuku

PolitikART

Hikayesi olan fotoğraflar

06.12.2017
Köyü dolaşırken, yolun ortasında öylece oturmuş olduğunu gördüm. Uzaktan bakınca bir çocuk olduğunu düşünmüştüm. Yaklaştıkça bir hüzün, bir keder, bir hayat ansiklopedisi olduğunu anladım.

Bilgelik kitabesine yaklaşım

06.12.2017
Sayfaların çevrilerek okunması demek, bugünün geçmiş ve gelecek bütünselliğiyle içiçe geçişine zemin sunar. Burada okur özneleşir. Dinlemek hep edilgenliğe tekabül eder. Okumanın doğası ise aktifleşmeye ilintilenir. Bu aktiflik yolculuk etmeye benzer.

Kırk yıl…

06.12.2017
Kırk yıl; sırtında yorganı, belinde tabancası, gidecek adresleri belli olmayan çağdaş müminlerin yola koyulmasıdır. İnsanlığa çağrı, ölüme meydan okuma cesaretidir. Zifiri karanlığa boğulmuş bir ülkeyi aydınlatmaya yeminli “bir lokma bir hırka” diyen dervişlerin öyküsüdür.

İnsan hakları ve düşman hukuku

06.12.2017
12 Eylül döneminde uygulanan klasik militarist devletin düşmanla savaş hukukuydu. Devleti eleştiren, savunmayan, farklı rejim arayışında olan herkes düşmandı. AKP döneminin düşmanla savaş hukuku ise klasik devletin düşmanla savaş hukukundan öte, AKP iktidarının düşmanla savaş hukukudur. Yani öncelikle AKP iktidarına karşı olan herkes düşmandır.

İmralı tecrit sistemi

06.12.2017
Tecrit uygulamalarının temel amacı Öcalan’ın en temel insan haklarını dahi pazarlık konusu yapıp Kürt sorununun çözümsüzlüğünü derinleştirme; engelleyemiyorsa da kendisine göre bir çözüm anlayışını dayatmaktır. Bu yönüyle Sayın Öcalan, Türkiye yasalarınca tutulan bir mahpus değil, bir esirdir.

Ş.E. davası ve cezasızlık politikası…

06.12.2017
Türkiye’de kadına yönelik devlet kaynaklı cinsel şiddet konusunda “cezasızlık politikası” hala devam ediyor. Öyle ki şiddet uygulayanlar bir de ödüllendiriliyor. Öyle olmasaydı, Musa Çitil Sur olaylarında komutan olabilir miydi?

Hapishane ve hapishaneler

06.12.2017
Ülkenin ceza ve infaz politikası, siyasi irade tarafından belirleniyor. Mesele yalnızca mevzuat değil. Elbette hangi hükümet gelirse gelsin insan haklarına saygı ve hukukun üstünlüğü temeldir. Fakat durum, politika belirlenmesi açısından doğrudan siyasi irade konusudur.

Olağanlaştırılan OHAL’de hak ihlalleri

06.12.2017
Carl Schmitt’in öğrettiği gibi OHAL, istisna hali olmaktan çıkarılıp, olağan hal olarak günlük yasaların içerisine yerleştirildi. Buna dayanılarak sokağa çıkma yasakları ilan edildi. Yasaklar sırasında şehirlerde insanlar aylarca evlerine hapsedildi, sağlık, eğitim, seyahat ve yaşam haklarından mahrum edildiler.

Her gün insan hakları günü!

06.12.2017
12 Eylül faşist askeri cuntasının yıkıntıları üzerinde kurulan İnsan Hakları Derneği (İHD), 31 yıldır yoluna devam ediyor. Kimsenin diline, kimliğine, cinsiyetine, inancına ya da statüsüne bakmaksızın herkesin haklardan eşit ve özgür yararlanması için mücadelede eden İHD, her gün insan hakları günü olsun, diyor.

Amed’e…

22.11.2017
Yaralıydı mevsim. Dışardaki yüzleri donduran ayazdan başka her şey suskundu. Her şey, umutlarını bahar sevdasına bağlayan ama üstüne kar yağan bir ilkyaz çiçeği dibiydi. Sevdalı ve öfkeli…