Saddam bile Kürtçe’ye dokunmadı

Kürtçe zafer kazandı

Diktatörlük sona erince

Süryani, Ermeni ve Kürtler Anadilde eğitim istiyoruz

Ermeni Tiyatrosu kayyum talimatıyla yıkıldı

Kürtçeye karşı başaramazlar

Berlinale’de Amude sineması

Kültür-Sanat

Diktatörlük sona erince

24.02.2018
Pedro Almodovar’un yapımcısı olduğu Başkalarının Sessizliği Berlinale Film Festivali’nde Panaroma bölümünde gösterildi. Film, 40 yıl süren Franco diktatörlüğünün cinayetlerini ve mağdurların mücadelelerine odaklanıyor.

Berlinale’de Efrîn protestosu

24.02.2018
Dünyanın en önemli sinema şölenlerinden biri olan Berlin Film Festivali'nde Türk devletinin Efrîn'e yönelik işgal saldırısı protesto edildi.

Arash Moradi’nin ilk albüm konseri

24.02.2018
Arash Moradi’nin ilk albümü ‘Hewrâz' 26 Şubat günü Londra’da düzenlenecek bir konserle tanıtılacak. Konser Londra’nın prestijli mekanlarından biri olan “Cafe Oto” da düzenlenecek. İlk kez dinleyiciyle buluşacak olan ve ilk solo albümü olma özelliği taşıyan ''Hewrâz'' albümü "ortak gizemler" anlamına geliyor.

PEN’den Kürtçe için kampanya

23.02.2018
Uluslararası yazarlar birliği PEN, Kürtçe için kampanya başlattı. Kürt kültürü ve dili ve mirası üzerindeki baskıya son verilmesini, Kürtçe yayın yapan medya kuruluşlarının yeniden açılmasını ve cezaevindeki Kürt gazetecilerin serbest bırakılmasını istedi.

İlk Dimilkî bibliyografya

23.02.2018
Mardin Artuklu Üniversitesi'nde master öğrencisi Mutlu Can ile Dimilkî Bibliyografisi hazırladı. Can tarafından hazırlanan bibliyografya adlı akademik çalışma.

Dersim’de anadilimiz konuşulmuyor

23.02.2018
Sanatçı Metin Kahraman, “yok olmakta olan dilleri konuşan insanların Anadil Günü’nü kutluyorum” dedi. PİRHA’ya konuşan Kahraman Türkçe dışında bütün dillerin tehlike altında olduğunu söyledi ve ekledi:

Kitap postacıları

23.02.2018
Mikhail Nikolaevich Muravyov, Litvanya’ya vali olarak atandığında içinde Litvanya’ya ait bir şey barındırmayan bir ‘Litvanya’ yaratmakla işe başladı. Latin alfabesinin kullanılmasına, Litvanya dilinin konuşulmasına ve Litvanca yazılı eserlerine karşı kapsamlı yasaklar getirdi.

Çerkesçe baskı altında

23.02.2018
Adige Dil Derneği üyesi Ahmet Cevat Benk, Türkiye’de Çerkes dilinin baskı altında olduğunu söyledi ve ekledi: “Dil, kültürün taşıyıcısıdır. Dil gittiği zaman doğal olarak kültür yok olur.”

Saddam bile Kürtçe’ye dokunmadı

22.02.2018
Saddam bile yıllarca Başur’daki Kürt halkıyla savaştı ama hiçbir zaman Kürt kuruluşlarının kapılarına kilit vurmadı. Oysa burada Kürtçe konuşanlar inşaatlardan atıldı. Kürtçe şarkı söyleyen sanatçılar gözaltına alınıyor, tutuklanıyor. Kürdistan kelimesini telaffuz edene 12 bin lira ceza kesiliyor.

Kürtçeye karşı başaramazlar

22.02.2018
Kürtler açısından inkar ve asimilasyonun yeni olmadığını ama aynı oranda direnmeyi de bildiklerini anımsatan dilbilimci Sami Tan, tekçi, ırkçı dayatmaların başarılı olamayacağını vurguladı.