Direniş daha yeni başlıyor

DAİŞ’ten zarar görenler Alman mahkemelerine başvurabilir

Şiddete maruz kalan Kader K.: Daha güçlüyüm, korkmuyorum

Esaret altındaki kadınlar

Almanya’da 10 günde 3 kadın katledildi YJK-E’den kınama

‘Yaşadıklarım kaderim olamazdı

Kürt Kadın Hareketi örnek alınmalı

Kadın

Şiddete maruz kalan Kader K.: Daha güçlüyüm, korkmuyorum

11.12.2017
Bir yıl önce eski eşinin vahşetine maruz kalan Kader K., saldırıya daha da güçlenerek karşılık verdi. Kadınlara “Güçlü olun, korkmayın” çağrısında bulunan Kader, ailesini kaybeden çocuklar için Kobanê’de yetimhane açmak istiyor.

Katledilen iki kadın için eylem

11.12.2017
Almanya’nın Aachen kentinde bu ayın başında katledilen iki kadın için Deniz Fırat Kadın Meclisi öncülüğünde eylem yapıldı. Cuma günü yapılan eylem YJKE, UTAMARA Buluşma Merkezi ve Frauen Helfen Frauen tarafından desteklendi. Friedrich Wilhelm Meydanı’nda yapılan ve “Kadına Karşı Suçlar Politiktir, Çözüm Demokrasidir” yazılı pankartın açıldığı eyleme çok sayıda kadın ve erkek katıldı.

Güneş ve ayı bedenlerine işleyen kadınlar

11.12.2017
Merkezi Londra’da bulunan dünyaca ünlü haber ajansı Reuters, Mêrdîn ve Riha’daki dövmeli kadınları bir fotoğraf seçkisiyle aboneleriyle tanıştırdı. Reuters’in ödüllü foto muhabiri Ümit Bektaş’ın çektiği fotoğraflar “Türkiye’nin dövmeli kadınları” başlığıyla servis edildi.

Kürt Kadın Hareketi örnek alınmalı

09.12.2017
İngiltere’de kadına yönelik şiddeti önleyici yasaların büyük ölçüde uygulanmadığına dikkat çeken Avukat Eylem Güler, Kürt Kadın Hareketi’nin köklü yaklaşımının örnek alınması gerektiğini vurguladı.

Roj Kadın Meclisi’nin kongresi bugün

09.12.2017
ngiltere’de faaliyet gösteren Roj Kadın Meclisi, bugün 12. olağan kongresini gerçekleştiriyor.

İnsan Hakları Günü’nde 65 milyon insan yurtsuz

09.12.2017
Yarın Dünya İnsan Hakları Günü. Dünyada 65 milyon insan bu günü her türlü haktan yoksun, zorla göç ettirilmiş ve hayatta kalma mücadelesini vererek karşılıyor.

Direniş daha yeni başlıyor

08.12.2017
YPJ’li savaşçıların mücadelesi DAİŞ’in temizlenmesiyle bitmeyecek gibi. Konuştuğum her YPJ’li kadın savaşçı erkek faşizmine karşı savaşın amansız devam edeceğinin altını çiziyor. Azadî Avesta adlı savaşçının deyimiyle ‘Tüm dünya kadınları özgürleşene kadar…” Aslında direnişleri daha yeni başlıyor.

Sol Parti’den yasa teklifi: Kürtaj ve bilgi edinme haktır

08.12.2017
Hamburg Eyaleti Sol Parti Fraksiyonu, Almanya’da bir doktorun para cezasına çarptırılmasına neden olan kürtajla ilgili maddenin kaldırılmasını ve kürtaj propagandasının yasallaşmasını istedi.

Almanya’da 10 günde 3 kadın katledildi YJK-E’den kınama

08.12.2017
Almanya’da son 10 günde 3 kadın eşleri tarafından katledildi. Saldırıları kınayan YJK-E, “Biz bunu kabul etmiyoruz; hangi halktan ve hangi inançtan olursa olsun, kadınların yanındayız” dedi.

Esaret altındaki kadınlar

07.12.2017
Avukat Eren Keskin, cezaevindeki kadınların son durumunu değerlendirdi. 90’ların işkence yöntemine geri dönüldüğüne dikkat çeken Keskin, çıplak sorgulama, çıplakken oturup kalkma yöntemi, saç çekme, tecavüz tehdidi, cinsel tacizin çok yoğun uygulandığını söyledi.