Halep'te tutunamayan bir solcu

7 yıl sonra Elî Heyder / Koçgirî

Dêrazor mevzilerinde bir ozan

Hikayemi izler misin?

Hicri İzgören’e ödül

Orta sınıfta saplanıp kalmak!

Alevilikten bağlamayı çıkaramazsınız!

Kültür-Sanat

Depremzedeler için çiziyorlar

11.12.2017
Kirmanşan kentinde meydana gelen depremzedelerle dayanışmak için Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar bölümü öğrencileri resim kampanyası başlattı.

Mainz’de konser

11.12.2017
Almanya’nın Mainz kentinde bulunan Frankfurter Hof, Kirmanşanlı depremzedeler dayanışma için konseri düzenledi.Konserde İranlı Müzik grubu Ensemble AZAD ile Sena & Ensemble sahne aldı.

Şimdi sorsalar Ermeniyim diyemem…

11.12.2017
Öteki tarihin satır aralarında kalan ‘giz’ dolu bir hikâye onlarınkisi…

‘7 roj 7 şev’e bir ödül daha

11.12.2017
Türk devletinin topyekün imha operasyonları sırasında Silopi’de öldürülen ve cenazesi bir hafta yerde kalan Taybet İnan anısına çekilen ‘7 roj 7 şev’ filmi, Avrupa Birliği İnsan Hakları Film Günleri’nde ödüle layık görüldü.

8 bin yıllık tarihi yağmaladılar

11.12.2017
Amed’in kurulduğu yer olan ve Kürdistan’ın ilk yerleşik halkı Hurri ve Mitaniler tarafından inşa edilen Amida Höyüğü’nün üstü toprakla örtüldü.

Kısa haberler..

11.12.2017
Sınır ve Ötesi Kedi, 2017’nin en iyileri arasında Kültür ekonomisi geriledi

Dengbêjlerin son muhafızı

09.12.2017
Hacı Ömer Ekin, Diyarbakır’ın tarihi Sur ilçesi Ziya Gökalp Mahallesi’nde bir bakkal. Komşularının ev ve işyerlerinin anahtarlarını teslim ettikleri, kimi zaman veresiye alışveriş yaptıkları küçük bakkal, geçmiş ile bugün arasında bir zaman tüneli gibi. Fotoğraf, eski para, gazete kupürü, kaset gibi birçok şeyi biriktiren Hacı Amca, yıllara dayanan bu emeğini de dükkânında sergiliyor.

Okul yoksa evlerimiz var

09.12.2017
Kızılay ailesi, Türk devletinin baskılarından dolayı 1994 yılında Amed’in Silvan’dan Aydın’ın Germencik ilçesine göç etmek zorunda kalmış.

Hicri İzgören’e ödül

09.12.2017
Bu yıl 10’uncusu düzenlenen Metin Altıok Şiir Ödülü’nün sahibi "Aşktan Alır Rengini" adlı toplu şiirler kitabıyla Gazetemizin yazarı A. Hicri İzgören oldu.

Halep'te tutunamayan bir solcu

09.12.2017
Genç yönetmen Fırat Yavuz 'Toros Canavarı'ndan sonra Halep'te tutunamayan solcu bir mülteciyi anlatan "Sevgi Dediğin" filmini çekti. Kürt ve Arap mülteciler rol aldığı filmi zor koşullarda çeken Yavuz, ''Kürt sinemacılar popüler kültüre, festival popülaritesine çabuk göz kırptılar'' diyor.